The Tragicomedy I

sculptural group in the wall niche of foyer in "Činoherní klub" in Prague.

polyester, brass and steel
life size
2003
photos by Kristýna Moješčíková

 

 

Projekt vychází z původního záměru doplnit prázdný výklenek v Činoherním klubu v Praze. Na počátku byla myšlenka vytvořit tři figurální portréty zakladatelů Činoherního klubu - režiséra Ladislava Smočka, dramaturga Jaroslava Vostrého a režiséra a herce Jana Kačera. Tento původní záměr však nebyl realizován. Vytvořeno bylo jen několik skic a jeden schématický model.

 

 

Model rozmístění postav tří režisérů.

The Tragicomedy II

What: two statues - sculptural group - of tragicomedy dialog, part of balusters, theatre in Prague - Činoherní klub

How: plastic plate (polyuretan, epoxid, polyeste) fixed to the balusters. Balusters could be primary or new combinated wood - metal or wood - metal - polyurethan (acrylate).

Why: dialog co - by nejtypičtější a snad i základní divadelní projev, zároveň navazuje na první obdobné sousoší ve výklenku divadla. Gesto (donucení) úsměvu vtahuje do problému napětí mezi tragédií a komedií. Oproti klasickému motivu povznášení a upadání (stahování k zemi) , který byl částečně použit u soch ve výklenku, tu jde spíš o komunikaci těchto dvou elementů a větší míru ironie. Kus tragického i komického v každé z obou postav. Motiv odráží i tragikomický nádech většiny her tohoto divadla. Jednou z funkcí sousoší by bylo i zakrytí šatny, respektive věšáků s oblečením při představeních. Sochy by vytvořily uvítací motiv přicházejícím divákům a tichou společnost šatnářkám a personálu. Ač dvojice, tvořila by doplňující, ale samostatný celek (prvek) k dvěma „rozmlouvajícím“ sochám ve výklenku a gesty nahradila louče světlonošů dřívějších divadel. „Odporně“ umělý plast tělově světlé barvy by vzbuzoval nutkání dotknout se a „osahávat“ povrch figury. Vždyť i chladné, kamenné neb bronzové sochy svatých jsou často ohmatáním obroušené a vyhlazené až do zežloutlého, pahýlového tvaru. Množstvím doteků, stejně jako ručním broušením pak teprve socha dostane svou auru.